CCR a amânat din nou decizia în cazul pensiilor magistraților

CCR a amânat din nou decizia în cazul pensiilor magistraților

CCR a amânat, din nou, dezbaterea sesizării Înaltei Curţi de Casaţie de Justiţie în legătură cu legea pensionării magistraţilor.

Reuniţi marți în şedinţă, judecătorii Curţii Constituţionale au decis să amâne cu încă un termen decizia cu privire la obiecţia de neconstituţionalitate a legii pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu ale magistraţilor, sesizată de Înalta Curte de Casaţie şi de Justiţie, noul termen fiind data de 20 octombrie, conform Radio România Actualități.

Premierul Ilie Bolojan afirma în şedinţa plenului reunit al parlamentului pentru angajarea răspunderii pe proiectele de legi din pachetul al doilea de reforme, că magistraţii români ies la pensie la 48-49 de ani şi că o pensie medie în magistratură depăşeşte 24.000 de lei. Numeroase pensii ajung chiar la 35-40.000 de lei pentru magistraţii care au avut şi funcţii de conducere.

Potrivit noii legi contestată la CCR, vechimea necesară pensionării creşte de la 25 la 35 de ani, iar pensia se reduce de la 100% la 70% din ultima remuneraţie netă. Reforma mai prevede o perioadă de tranziţie de 10 ani, după care pensionarea va fi la 65 de ani.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
ploaie torențială
12.2 ° C
12.3 °
12 °
97 %
3.1kmh
100 %
mie
12 °
J
16 °
vin
18 °
S
16 °
D
18 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii