Traficul este blocat, luni la prânz, pe ambele sensuri ale autostrăzii A3, în zona localităţii Gruiu, judeţul Ilfov, după ce o cisternă s-a răsturnat şi a rupt parapetul median. Reprezentanţii CNAIR atrag atenţia că este pericol de explozie.
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunţat că traficul este blocat pe ambele sensuri pe Autostrada A3, la km 37+500.
”Şoferul unei cisterne cu GPL a pierdut controlul volanului şi a intrat de pe Calea 1 pe Calea 2, s-a răsturnat şi a rupt parapetul median”, a precizat CNAIR.
Incidentul este considerat foarte grav de către autorități din cauza încărcăturii. Iar din cauza pericolului de explozie perimetrul a fost securizat, iar traficul a fost oprit preventiv pe ambele sensuri de mers pentru a permite pompierilor și echipelor de descarcerare să intervină în condiții de siguranță.
Potrivit Centrului Infotrafic, incidentul s-a produs în urma exploziei unei anvelope şi nu s-a soldat cu victime.
