Uniunea Europeană pregătește măsuri pentru a evita o posibilă criză de aprovizionare cu combustibil pentru avioane, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu, care ar putea afecta traficul aerian înainte de sezonul de vară.
Potrivit unor oficiali citați de Reuters, UE analizează soluții pentru a asigura livrările de combustibil și pentru a crește producția rafinăriilor din statele membre. Există temeri că, în următoarele săptămâni, ar putea apărea o penurie, în special din cauza conflictului din Iran. Europa depinde puternic de importuri, aproximativ 75% din kerosen provenind din această regiune.
Comisia Europeană pregătește un plan care prevede, începând de luna viitoare, evaluarea capacității de rafinare la nivelul întregii Uniuni și măsuri pentru utilizarea la maximum a instalațiilor existente. În paralel, sunt analizate și alte soluții dedicate strict aprovizionării cu combustibil pentru avioane, însă acestea nu sunt încă finalizate. Planul ar urma să fie prezentat pe 22 aprilie.
Între timp, prețurile la combustibilul pentru avioane au crescut semnificativ, după blocarea Strâmtorii Ormuz. Companiile aeriene avertizează că, dacă situația continuă, ar putea apărea scumpiri, anulări de zboruri și chiar avioane ținute la sol.
Industria se pregătește deja pentru un posibil deficit. Agenția Internațională pentru Energie estimează că ar putea apărea probleme de aprovizionare în lunile următoare, mai ales dacă Europa nu reușește să înlocuiască decât parțial livrările din Orientul Mijlociu.
În ultimii ani, capacitatea de rafinare a Europei a scăzut, pe fondul reducerii producției interne de petrol și al tranziției către surse de energie mai curate. În prezent, multe rafinării funcționează deja la capacitate maximă.
Reprezentanții companiilor aeriene spun că situația este incertă.
„Furnizorii noştri (de combustibil pentru avioane) îşi schimbă prognozele şi nu mai sunt dornici să ofere o perspectivă pe o perioadă mai mare de o lună.”, a afirmat directorul tehnic de la Lufthansa, Grazia Vittadini.
Deocamdată, unele aeroporturi, precum Heathrow din Londra, nu au fost afectate direct, dar monitorizează atent evoluția situației.
Situația diferă de la o țară la alta. De exemplu, Spania produce suficient combustibil și chiar exportă, în timp ce Marea Britanie depinde în proporție de peste 60% de importuri. În acest context, companiile aeriene cer Uniunii Europene să îmbunătățească monitorizarea și să ia în calcul achiziții comune de combustibil.
În prezent, statele membre sunt obligate să mențină rezerve de petrol pentru 90 de zile, însă nu există o cerință specifică pentru combustibilul destinat aviației, deși acesta poate fi inclus în stocurile existente.
