Sondaj: Peste jumătate dintre români susțin alegerile anticipate

Un sondaj național realizat în perioada 22–31 mai 2026 relevă o populație tot mai interesată de schimbarea actualei configurații politice. De asemenea, sondajul arată că românii nu susțin ideea unui guvern format exclusiv din independenți sau tehnocrați.

Sondajul arată că românii nu susțin în majoritate ideea unui guvern format exclusiv din independenți sau tehnocrați. Peste jumătate dintre respondenți (52,7%) consideră că viitorul Executiv ar trebui să includă oameni ai partidelor politice, în timp ce 37,5% ar prefera un guvern alcătuit doar din persoane fără apartenență politică.

O altă temă testată în cadrul cercetării a fost nominalizarea unui premier independent care să conducă un guvern provenit din fosta alianță de guvernare. Rezultatele indică o opoziție majoritară: 53% dintre respondenți consideră că o astfel de soluție este una proastă, în timp ce doar 36,5% o apreciază ca fiind bună. Rezistența față de această variantă este mai accentuată în rândul persoanelor de peste 51 de ani și al celor cu studii peste nivelul liceal.

O opțiune clar exprimată în cadrul sondajului privește organizarea alegerilor anticipate pentru Parlament. Nu mai puțin de 56,4% dintre respondenți spun că susțin această variantă, în timp ce 37,9% se declară împotrivă. Doar 5,7% nu au o opinie sau nu au răspuns.

Sprijinul pentru alegerile anticipate este majoritar în toate grupele de vârstă analizate, fiind cel mai ridicat în rândul tinerilor între 18 și 35 de ani, unde ajunge la 61%.

Sondajul a fost realizat de Avangarde în perioada 22–31 mai 2026. Cercetarea a fost realizată telefonic pe un eșantion reprezentativ de 900 de respondenți adulți, cu o marjă de eroare de ±3,4%.

Alegeri anticipate

Articole similare

Ultimele Articole