Procesul deschis de Pfizer împotriva statului român se judecă pe 28 iulie, la Bruxelles

Solicitarea Pfizer de blocare a tarifelor încasate de Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA) R.A. prin intermediul Eurocontrol a fost contestată. O decizie ar putea fi luată pe 28 iulie, de către judecătorii Tribunalului de primă instanţă din Bruxelles.

Miercuri, 28 iulie, judecătorii Tribunalului de primă instanţă din Bruxelles ar putea lua o decizie în ceea ce priveşte actuala situaţie financiară cu care se confruntă Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA). În urmă cu mai puţin de o lună, pe 30 iunie 2026, Administraţia era notificată de către Eurocontrol (Organizaţia Europeană pentru Siguranţa Navigaţiei Aeriene) cu privire la instituirea unei măsuri de poprire asigurătorie – executorie în cadrul unei proceduri de executare silită iniţiate de Pfizer Romania SRL împotriva statului român.

Suma reclamată este de 3,42 miliarde lei (sold principal şi dobânzi), la care se adaugă cheltuieli de recuperare de 18,5 milioane de euro. „ROMATSA a contestat măsura în faţa instanţei belgiene competente, prin avocaţi specializaţi în drept belgian. A fost depusă în termenul legal impus de legislaţia belgiana. Pe 28 iulie are loc înfăţişarea”, a declarat pentru News.ro un reprezentant al companiei.

„Subiectul contestaţiei vizează ridicarea popririi (pe conturi, n.r.), până la finalizarea procesului dintre statul român şi Pfizer”, a mai transmis reprezentantul ROMATSA. În ceea ce priveşte conturile, ele sunt în continuare blocate, a adăugat acesta. „Notificarea transmisă de Eurocontrol vizează punerea în aplicare a obligaţiilor care îi revin acestei organizaţii în calitate de terţ poprit, conform procedurilor legale aplicabile, şi priveşte sumele pe care Eurocontrol le colectează pentru furnizarea, de către ROMATSA, a serviciilor de navigaţie aeriană de rută”, precizau reprezentanţii ROMATSA la momentul instituirii respectivei măsuri.

În temeiul notificării, Eurocontrol are obligaţia legală de a declara, în termen de 15 zile, sumele deţinute sau datorate statului român şi de a le indisponibiliza temporar, fiindu-i interzisă efectuarea de plăţi către altă persoană decât solicitantul popririi, până la soluţionarea litigiului. Operatorul român de trafic aerian recunoştea în urmă cu zece zile că se poate confrunta cu probleme extrem de serioase, într-un timp foarte scurt. „ROMATSA dispune pentru o perioadă limitată de resurse financiare care să asigure continuitatea activităţii operaţionale. Serviciile de navigaţie aeriană se desfăşoară normal, niciun zbor nefiind afectat până la această dată, iar cheltuielile critice de siguranţă şi salariile personalului operaţional sunt acoperite cu prioritate”, au transmis pe 10 iulie reprezentanţii ROMATSA, la solicitarea News.ro.

„Trebuie însă precizat cu claritate că această situaţie nu este sustenabilă pe termen nedefinit. Tarifele de rută încasate prin intermediul Eurocontrol reprezintă principala sursă de venit a regiei (85% din total venituri), iar orizontul de funcţionare pe baza resurselor proprii este unul limitat, măsurabil în săptămâni, nici măcar luni – chiar în condiţiile măsurilor de conservare a lichidităţilor deja adoptate”, au adăugat reprezentanţii operatorului român de trafic aerian.

Este a treia situaţie de acest tip cu care se confruntă ROMATSA

„Subliniem că ROMATSA nu este debitorul obligaţiei care a generat măsura de poprire – aceasta priveşte statul român. Regia a sesizat formal autorităţile competente şi a demarat, prin avocaţi belgieni în calitate de intervenient, procedurile legale de contestare a măsurii în faţa instanţelor din Belgia. Soluţionarea cu celeritate a situaţiei, la nivelul autorităţilor statului, este esenţială pentru menţinerea neîntreruptă a serviciilor de navigaţie aeriană”, au mai transmis reprezentanţii ROMATSA, pentru News.ro.

Conducerea regiei a subliniat încă de la început că notificarea primită reprezintă o etapă procedurală a unei executări silite care priveşte statul, nu autoritatea de trafic aerian.

Este a treia situaţie de acest tip cu care se confruntă ROMATSA prin intermediul mecanismului de colectare administrat de Eurocontrol. Potrivit companiei, pentru rezolvarea situaţiei actuale a fost contactată casa de avocatură din Belgia care a asistat instituţia în precedentele menţionate, în vederea analizării opţiunilor legale disponibile, inclusiv a posibilităţii suspendării executării măsurii dispuse.

O instanţă belgiană a obligat, la începutul lunii aprilie, Polonia şi România să preia o livrare de vaccinuri COVID-19 în valoare de 1,9 miliarde de euro (2,2 miliarde de dolari) produse de compania farmaceutică americană Pfizer. Potrivit comunicatului instanţei, România are de plătit aproximativ 600 de milioane de euro.

Articole similare

Ultimele Articole