David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 metri liber, la Campionatul Mondial de Natație

David Popovici intră definitiv în istoria natației, devenind primul înotător din ultimii 40 de ani care câștigă cele două curse de viteză (100 m și 200 m) la Campionatul Mondial.

David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 metri liber la Campionatul Mondial de Natație cu 47.58 secunde, față de 47.64 secunde – Joshua Liendo Edwards (Canada) pe locul secund. David Popovici a fost aproape toată cursa pe locul secund, dar a recuperat pe ultimii metri ai cursei și a câștigat-o cu un avans de doar 0,06 secunde.

”Vă iubesc pe toți și mulțumesc pentru că v-ați uitat la cursă!”, a declarat David Popovici imediat după cursă, potrivit g4media.ro.

David Popovici a înotat miercuri seară pentru o nouă medalie la Campionatul Mondial. Finala la 100 metri liber a fost difuzată de TVR. David Popovici s-a clasat pe primul loc, marți, în semifinală cu nou record mondial de juniori: 47.13 secunde. El a stabilit cel mai bun timp din ambele semifinale.

Luni, David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație în proba de 200 metri liber. El a stabilit și un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale.