Guvernul Ciolacu acordă bonificații pentru firmele care-și plătesc taxele la timp

Guvernul Ciolacu acordă bonificații pentru firmele care-și plătesc taxele la timp

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat astăzi o serie de măsuri menite a impulsiona colectarea taxelor și impozitelor datorate de persoanele juridice. Șeful Executivului a anunțat că firmele care își vor achita obligațiile la timp vor beneficia de o bonificație de trei procente.

„Astăzi am luat în premieră după Revoluție decizia de a oferi bonificații fiscale firmelor care îşi plătesc taxele la timp. Astfel, de luna următoare, ele primesc o bonificație de 3%, deci plătesc mai puțin către stat. Este un semn de apreciere pentru toți contribuabilii onești din această țară”, a declarat Marcel Ciolacu.

„În același timp, anulăm dobânzile și penalitățile celor cu datorii la stat dacă plătesc aceste restanțe până pe 25 noiembrie”, a mai spus premierul, care a publicat informația și pe pagina sa de Facebook.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
17.7 ° C
18.8 °
16.1 °
48 %
3.1kmh
0 %
J
17 °
vin
27 °
S
28 °
D
29 °
lun
28 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii