Ministerul Finanțelor (MF) a anunțat că au fost făcute o serie de corecții în sistemul e-Factura. De exemplu, din 16 ianuarie acesta nu mai permite introducerea facturilor.
„De la 1 ianuarie 2024 și până în prezent, s-au efectuat o serie de corecții la aplicația de completare oferită gratuit de MF/ANAF, pe baza feedback-ului primit de la utilizatori.
O altă modificare importantă este că din 16 ianuarie sistemul nu mai permite introducerea facturilor duplicat.
În continuare, un nou pas la care se lucrează este posibilitatea de a trimite facturi în numele furnizorului (autofacturarea)”, a transmis Ministerul Finanțelor, într-un comunicat.
Potrivit instituției, până în prezent au fost înregistrate peste 10 milioane de facturi în sistem, în valoare totală de 45 miliarde de lei.