Premiile BAFTA: „Oppenheimer” a câştigat marele premiu

Premiile BAFTA: „Oppenheimer” a câştigat marele premiu

Premiile BAFTA au fost decernate, duminică, la Royal Festival Hall din Londra, unde au fost anunţate cele mai bune filme şi cele mai bune interpretări ale anului, potrivit Academiei Britanice. La cea de-a 77-a ediţie, „Oppenheimer” a câştigat marele premiu, în total obţinând şapte trofee.

Jonathan Glazer, James Wilson, Ewa Puszczyńska au primit trofeul pentru cel mai bun film britanic – “The Zone of Interest”. Christopher Nolan a fost ales cel mai bun regizor iar la categoriile de interpretare au strălucit: Cillian Murphy şi Emma Stone (roluri principale), respectiv Robert Downey Jr. şi Da’Vine Joy Randolph (roluri secundare).

Invitat de onoare la gală a fost Prinţul William, în calitate de preşedinte al Academiei Britanice de Film şi Artă. El a sosit fără soţia sa, Kate, care se recuperează după o operaţie abdominală suferită luna trecută, potrivit news.ro.

Ceremonia a inclus prestaţii muzicale ale vedetei din „Ted Lasso” Hannah Waddingham şi Sophie Ellis-Bextor – aceasta din urmă cântând hitul ei din 2001 „Murder on the Dancefloor”, care a revenit în topuri după ce a apărut în „Saltburn”.

În discursul ei, Emma Thomas, producătoarea „Oppenheimer”, i-a mulţumit lui Christopher Nolan – soţul ei, care a regizat filmul. Ea a spus că acesta a fost „exasperant”, dar „întotdeauna avea dreptate”.

Filmul „Barbie” nu a câştigat niciun trofeu.

Cillian Murphy, premiat pentru rolul din „Oppenheimer”, le-a mulţumit regizorului Christopher Nolan şi producătoarei Emma Thomas, spunând: „Vă mulţumesc că aţi văzut în mine ceva ce eu nu am văzut în mine însumi”.

La rândul ei, Emma Stone, cea mai bună actriţă într-un rol principal pentru „Poor Things”, a spus:

Nolan şi-a început discursul spunând că s-a întors în sala unde părinţii săi îl târau „pentru ceva cultură”. El a adăugat: „Vă mulţumesc că aţi acceptat ceva destul de întunecat şi aţi văzut potenţialul pe care îl are. Este o onoare incredibilă şi sunt foarte recunoscător pentru asta”. Hugh Grant a fost cel care i-a înmânat premiul.

Da’Vine Joy Randolph a fost desemnată cea mai bună actriţă în rol secundar pentru că a interpretat rolul unei bucătărese dintr-un internat în „The Holdovers”.

Premiul pentru scenariu original a fost acordat dramei judiciare franceze „Anatomia unei căderi”. Filmul, care a avut şapte nominalizări, este despre o femeie judecată pentru moartea soţului ei şi a fost scris de regizoarea Justine Triet şi de partenerul ei, Arthur Harari. „Este o ficţiune, iar noi ne descurcăm rezonabil”, a glumit Triet.

Cord Jefferson a câştigat premiul pentru scenariu adaptat pentru filmul satiric „American Fiction”.

„The Zone of Interest”, a cărei poveste se petrece într-o casă vecină cu Auschwitz-ul, a fost desemnat cel mai bun film care nu este în limba engleză.

„Zidurile nu sunt o noutate de dinainte sau de după Holocaust şi pare crud acum că ar trebui să ne pese de oamenii nevinovaţi care sunt ucişi în Gaza, Yemen, Mariupol sau Israel”, a declarat producătorul James Wilson. „Vă mulţumim că recunoaşteţi un film care ne cere să ne gândim în aceste spaţii”.

Documentarul despre războiul din Ucraina „20 Days in Mariupol”, produs de The Associated Press şi PBS „Frontline”, a câştigat premiul la categoria sa. „Nu este vorba despre noi”, a declarat cineastul Mstyslav Chernov, care a surprins realitatea dureroasă a vieţii din oraşul asediat împreună cu o echipă AP. „Este vorba despre Ucraina, despre oamenii din Mariupol”. Chernov a spus că povestea oraşului şi căderea sa în invazia ocupaţiei ruseşti „este un simbol al luptei şi un simbol al credinţei. Vă mulţumim că ne-aţi dat putere vocii noastre şi să continuăm să luptăm”.

Câştigătorul prestigiosului premiu Rising Star al BAFTA, singura categorie la care publicul votează, a fost câştigat de Mia McKenna-Bruce. În acest an, în cursă au mai fost: Phoebe Dynevor, Ayo Edebiri, Jacob Elordi şi Sophie Wilde.

„Oppenheimer” a condus detaşat în topul nominalizărilor, cu 13, urmat de „Poor Things”, cu 11. Ambele au candidat pentru cel mai bun film, în timp ce „Oppenheimer” a primit, de asemenea, nominalizări pentru scenariu adaptat, regie pentru Christopher Nolan, actriţă în rol secundar pentru Emily Blunt, actor în rol secundar pentru Robert Downey Jr. şi actor principal pentru Cillian Murphy. „Poor Things” a concurat, de asemenea, pentru scenariu adaptat, pe lângă actriţa principală pentru Emma Stone şi cel mai bun film britanic.

„Killers of the Flower Moon” şi „The Zone of Interest” au urmat cu nouă nominalizări. „Anatomia unei căderi”, „The Holdovers” şi „Maestro” au fost, de asemenea, în cursă cu câte şapte nominalizări fiecare.

Ceremonia de duminică a fost găzduită de David Tennant, starul din „Doctor Who”.

Lista nominalizărilor şi câştigătorilor BAFTA 2024

Cel mai bun film

“Anatomy of a Fall” – Marie-Ange Luciani, David Thion, “The Holdovers” – Mark Johnson, “Killers of the Flower Moon” – Dan Friedkin, Daniel Lupi, Martin Scorsese, Bradley Thomas, “Oppenheimer” – Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas (câştigător), “Poor Things” – Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Emma Stone

Cel mai bun regizor                                                                   

Andrew Haigh – “All of Us Strangers”, Justine Triet – “Anatomy of a Fall”, Alexander Payne – “The Holdovers”, Bradley Cooper – “Maestro”, Christopher Nolan – “Oppenheimer” (câştigător), Jonathan Glazer – “The Zone of Interest”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar

Emily Blunt – “Oppenheimer”, Danielle Brooks – “The Color Purple”, Claire Foy – “All of Us Strangers”, Sandra Hüller – “The Zone of Interest”, Rosamund Pike – “Saltburn”, Da’Vine Joy Randolph – “The Holdovers” (câştigător)

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Robert De Niro – “Killers of the Flower Moon”, Robert Downey Jr. – “Oppenheimer” (câştigător), Jacob Elordi – “Saltburn”, Ryan Gosling – “Barbie”, Paul Mescal – “All of Us Strangers”, Dominic Sessa – “The Holdovers”

Cea mai bună actriţă într-un rol principal

Fantasia Barrino – “The Color Purple”, Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall”, Carey Mulligan – “Maestro”, Vivian Oparah – “Rye Lane”, Margot Robbie – “Barbie”, Emma Stone – “Poor Things” (câştigător)

Cel mai bun actor într-un rol principal

Bradley Cooper – “Maestro”, Colman Domingo – “Rustin”, Paul Giamatti – “The Holdovers”, Barry Keoghan – “Saltburn”, Cillian Murphy – “Oppenheimer” (câştigător), Teo Yoo – “Past Lives”

Rising Star

Phoebe Dynevor, Ayo Edebiri, Jacob Elordi, Mia McKenna-Bruce (câştigător), Sophie Wilde

Cel mai bun scenariu original

“Anatomy of a Fall” – Justine Triet, Arthur Harari (câştigător), “Barbie” – Greta Gerwig, Noah Baumbach, “The Holdovers” – David Hemingson, “Maestro” – Bradley Cooper, Josh Singer, “Past Lives” – Celine Song

Cel mai bun scenariu adaptat

“All of Us Strangers,” Andrew Haigh, “American Fiction” – Cord Jefferson (câştgător), “Oppenheimer” – Christopher Nolan, “Poor Things” – Tony McNamara, “The Zone of Interest” – Jonathan Glazer

Cel mai bun film în altă limbă decât engleza

“20 Days in Mariupol” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath, “Anatomy of a Fall” – Justine Triet, Marie-Ange Luciani, David Thion, “Past Lives” – Celine Song, David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon, “Society of the Snow” – J.A. Bayona, Belen Atienza, “The Zone of Interest” – Jonathan Glazer (câştigător)

Cel mai bun film de animaţie

“The Boy and the Heron” – Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki (câştigător), “Chicken Run: Dawn of the Nugget” – Sam Fell, Leyla Hobart, Steve Pegram, “Elemental” – Peter Sohn, Denise Ream, “Spider-Man: Across the Spider-Verse” – Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson, Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

Cel mai bun documentar

“20 Days in Mariupol” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath (câştigător), “American Symphony” – Matthew Heineman, Lauren Domino, Joedan Okun, “Beyond Utopia” – Madeleine Gavin, Rachel Cohen, Jana Edelbaum, “Still: A Michael J. Fox Movie” – Davis Guggenheim, Jonathan King, Annetta Marion, “Wham!” – Chris Smith

Cel mai bun film britanic 

“All of Us Strangers” – Andrew Haigh, Graham Broadbent, Pete Czernin, Sarah Harvey

“How to Have Sex” – Molly Manning Walker, Emily Leo, Ivana MacKinnon, Konstantinos Kontovrakis

“Napoleon” – Ridley Scott, Mark Huffam, Kevin J. Walsh, David Scarpa

“The Old Oak” – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

“Poor Things” – Yorgos Lanthimos, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Stone, Tony McNamara

“Rye Lane” – Raine Allen-Miller, Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones, Nathan Bryon, Tom Melia

“Saltburn” – Emerald Fennell, Josey McNamara, Margot Robbie

“Scrapper” – Charlotte Regan, Theo Barrowclough

“Wonka” – Paul King, Alexandra Derbyshire, David Heyman, Simon Farnaby

“The Zone of Interest” – Jonathan Glazer, James Wilson, Ewa Puszczyńska (câştigător)

Cel mai bun debut britanic pentru un scenarist, regizor sau producător

“Blue Bag Life” – Lisa Selby (regizor), Rebecca Lloyd-Evans (regizor, producător), Alex Fry (producător), “Bobi Wine: The People’s President” – Christopher Sharp (regizor) [de asemenea regizat de Moses Bwayo], “Earth Mama” – Savanah Leaf (scenarist, regizor, producător), Shirley O’Connor (producător), Medb Riordan (producător) – câştigător, “How to Have Sex” – Molly Manning Walker (scenarist, regizor), “Is There Anybody Out There?” – Ella Glendining (regizor)

Cea mai bună distribuţie

“All of Us Strangers” – Kahleen Crawford, “Anatomy of a Fall” – Cynthia Arra, “The Holdovers” – Susan Shopmaker (câştigător), “How to Have Sex” – Isabella Odoffin, “Killers of the Flower Moon” – Ellen Lewis, Rene Haynes

Cea mai bună imagine

“Killers of the Flower Moon” – Rodrigo Prieto, “Maestro” – Matthew Libatique, “Oppenheimer” – Hoyte van Hoytema (câştigător), “Poor Things” – Robbie Ryan, “The Zone of Interest” – Łukasz Żal

Cel mai bun montaj

“Anatomy of a Fall” – Laurent Sénéchal, “Killers of the Flower Moon” – Thelma Schoonmaker, “Oppenheimer” – Jennifer Lame (câştigător), “Poor Things” – Yorgos Mavropsaridis, “The Zone of Interest” – Paul Watts

Cele mai bune costume

“Barbie” – Jacqueline Durran, “Killers of the Flower Moon” – Jacqueline West, “Napoleon” – Dave Crossman, Janty Yates, “Oppenheimer” – Ellen Mirojnick, “Poor Things” – Holly Waddington (câştigător)

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

“Killers of the Flower Moon” – Kay Georgiou, Thomas Nellen, “Maestro” – Sian Grigg, Kay Georgiou, Kazu Hiro, Lori McCoy-Bell, “Napoleon” – Jana Carboni, Francesco Pegoretti, Satinder Chumber, Julia Vernon, “Oppenheimer” – Luisa Abel, Jaime Leigh McIntosh, Jason Hamer, Ahou Mofid, “Poor Things” — Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston

Cea mai bună muzică originală

“Killers of the Flower Moon” – Robbie Robertson, “Oppenheimer” – Ludwig Göransson (câştigător), “Poor Things” – Jerskin Fendrix, “Saltburn” – Anthony Willis, “Spider-Man: Across the Spider-Verse” – Daniel Pemberton

Cea mai bună scenografie

“Barbie” – Sarah Greenwood, Katie Spencer, “Killers of the Flower Moon” – Jack Fisk, Adam Willis, “Oppenheimer” – Ruth De Jong, Claire Kaufman, “Poor Things” – Shona Heath, James Price, Zsuzsa Mihalek (câştigător), “The Zone of Interest” – Chris Oddy, Joanna Maria Kuś, Katarzyna Sikora

Cel mai bun sunet

“Ferrari” – Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser, “Maestro” – Richard King, Steve Morrow, Tom Ozanich, Jason Ruder, Dean Zupancic, “Mission: Impossible- Dead Reckoning Part One” – Chris Burdon, James H. Mather, Chris Munro, Mark Taylor, “Oppenheimer” – Willie Burton, Richard King, Kevin O’Connell, Gary A. Rizzo, “The Zone of Interest” – Johnnie Burn, Tarn Willers (câştigător)

Cele mai bune efecte vizuale 

“The Creator” – Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley, Jay Cooper, “Guardians of the Galaxy Vol. 3” – Theo Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” – Neil Corbould, Simone Coco, Jeff Sutherland, Alex Wuttke, “Napoleon” – Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, “Poor Things”  Simon Hughes (câştigător)

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie britanic

“Crab Day” – Ross Stringer, Bartosz Stanislawek, Aleksandra Sykulak (câştigător), “Visible Mending” – Samantha Moore, Tilley Bancroft, “Wild Summon” – Karni Arieli, Saul Freed, Jay Woolley

Cel mai bun scurtmetraj britanic

“Festival of Slaps” – Abdou Cissé, Cheri Darbon, George Telfer, “Gorka” – Joe Weiland, Alex Jefferson, “Jellyfish and Lobster” – Yasmin Afifi, Elizabeth Rufai (câştigător), “Such a Lovely Day” – Simon Woods, Polly Stokes, Emma Norton, Kate Phibbs, “Yellow” – Elham Ehsas, Dina Mousawi, Azeem Bhati, Yiannis Manolopoulos

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
14.9 ° C
16 °
12.2 °
66 %
3.6kmh
0 %
mie
24 °
joi
22 °
vin
27 °
sâm
25 °
Dum
19 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii