Finală europeană dramatică pentru echipa de baschet masculin CSO Voluntari

CSO Voluntari a fost învinsă de echipa daneză Bakken Bears Aarhus cu scorul de 85-81 (18-14, 17-21, 28-18, 22-28), miercuri seara, la Aarhus, în finala Ligii Nord-Europene de Baschet Masculin (ENBL).

La prima sa finală europeană, CSO Voluntari a făcut un meci excelent, în final doar patru puncte făcând diferența pe tabela de marcaj. La jumătatea finalei, cele două echipe erau la egalitate (35-35), însă în cel de-al treilea sfert, gazdele au reușit o desprindere la zece puncte diferență, care s-a dovedit a fi decisivă. Înspre final, CSO Voluntari a reușit să se apropie la două puncte, însă nu a putut întoarce soarta partidei. Cu 5,2 secunde rămase de joc, scorul era 83-81 în favoarea danezilor, care apoi au cerut time-out și au profitat de un ultim atac pentru a puncta (din aruncări libere).

Cel mai bun jucător al CSO în finală a fost Trevon Allen, cu 31 de puncte reușite. Interesant este că după doar 23 de minute de joc, el avea deja 26 de puncte la activ. Keyshawn Maklik Feazell a reușit 16 puncte și 8 recuperări, iar Kodi Justice, omul semifinalei cu Liege, a contribuit cu 14 puncte și 3 recuperări.

MVP-ul partidei a fost desemnat Deandre Damari Pinckney, de la Aarhus, cu 23 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive.

În finala mică a competiției, RSW Liege Basket a dispus de BC Siauliai cu 83-73.