Cel mai rapid înotător de pe planetă: David Popovici concurează luni pentru o nouă medalie

Cu un timp de 46,86 de secunde, David Popovici, românul în vârstă de 17 ani a cucerit sâmbătă medalia de aur în proba de 100 m liber și a devenit cel mai rapid înotător de pe planetă.

David Popovici  a obținut medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Roma. Sportivul a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 46,86 secunde. Popovici a bătut recordul mondial cu 5 sutimi, având un timp de 46.86. Pe locul doi s-a clasat sportivul maghiar, Kristof Milak, iar pe 3, Alessandro Miressi.

Francezii de la L’Équipeau fost impresionați de performanță și i-au dedicat un material amplu: „David Popovici a bătut recordul lui Cesar Cielo”.

De asemenea, David Popovici a câștigat prima semifinală a probei de 200 de m liber, duminică, la Campionatul European de Natație de la România, și va concura luni pentru o nouă medalie.

Românul a condus în permanență și a încheiat proba cu un timp de 1:44.91, potrivit digisport.ro. Finala este programată să se desfășoare luni, de la ora 19:06.

A doua semifinală a fost câștigată de germanul Lukas Maertens, cu un timp de 1:46.29.