Fotbal: România câștigă cu Liechtenstein, dar ratează locul 2 și șansa de a juca barajul de calificare

Naționala României a ratat, duminică seară, calificarea la barajul pentru Cupa Mondială 2022 din Qatar. Tricolorii au încheiat pe locul 3 Grupa J a preliminariilor europene. România a învins cu 2-0 Liechtenstein, în deplasare, însă şi Macedonia de Nord s-a impus, scor 3-1 în faţa Islandei, astfel că a ajuns la baraj.

România a deschis scorul în minutul 8, prin Dennis Man. Tricolorii au primit penalty în minutul 34, după un fault în careu comis de defensiva gazdelor. Nicolae Stanciu a trimis pe lână poartă, însă. Cu patru minute înainte de final, Nicușor Bancu a înscris primul gol pentru prima reprezentativă, cu un șut trimis din afara careului.

Macedonia de Nord a deschis scorul în minutul 7, prin Alioski. În minutul 40, Macedonia de Nord reușise să înscrie din nou, dar reușita a fost anulată de VAR. Islanda a egalat în minutul 55, prin Thorsteinsson. Zece minute mai târziu, Macedonia de Nord a reintrat în avantaj prin Elmas. În minutul 87, Elmas a înscris pentru 3-1 și a stabilit scorul final. Astfel, Macedonia de Nord s-a calificat la barajul pentru CM 2022, iar România a încheiat preliminariile pe locul trei.