Alegerile pentru funcția de primar general al Bucureștiului vor fi organizate în 7 decembrie – au decis marți liderii Coaliției.
Data alegerilor pentru Primăria Capitalei a fost stabilită pentru 7 decembrie, potrivit unor surse politice citate de Digi24. Decizia a fost agreată în ședința de coaliție, după ce au fost analizate mai multe variante. Potrivit acelorași surse, PSD a cerut adăugarea unei anexe la programul de guvernare, prin care să fie garantat că PNL și USR nu se vor retrage unul în favoarea celuilalt.
Prin urmare, Coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a tranșat, marți, subiectul alegerilor locale pentru Primăria București. După luni de discuții pe acest subiect, liderii coaliției au decis ca alegerile să fie organizate în prima duminică din luna decembrie. Astfel, pe 7 decembrie, bucureștenii își vor alege un nou primar, conform antena3.ro.
PSD, PNL și USR vor avea propriul candidat, după ce Sorin Grindeanu a impus această condiție în Coaliție. Din partea PSD, Grindeanu a anunțat posibilele candidaturi ale Gabrielei Firea sau Daniel Băluță. În timp ce în tabăra liberalilor candidatura la Primăria Capitalei este dorită de primarul sectorului 6 Ciprian Ciucu. Din partea USR, Cătălin Drulă și-a anunțat deja candidatura.
De asemenea, din partea PUSL și-a anunțat candidatura fostul edil din sectorul 3, Liviu Negoiță, mai notează antena3.ro.