Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că a semnat miercuri un nou program de formare şi evaluare constantă pentru personalul medical din ATI, finanţat din PNRR.
„Pentru controlul infecţiilor nosocomiale avem nevoie de măsuri concrete, nu doar de constatări şi vorbe politice. (…) Iată câteva măsuri concrete care deja se întâmplă: am modificat ordinul de funcţionare a secţiilor ATI, introducând în structura de personal epidemiolog propriu secţiei ATI şi asistent medical responsabil cu controlul infecţiilor; astăzi, am semnat un nou program de formare şi evaluare constantă pentru personalul medical, finanţat din PNRR. Programul Naţional de formare de formatori pentru asistenţii medicali din ATI. (…) Construim o reţea naţională de asistenţi medicali ATI care devin formatori pentru alţi colegi”, a scris ministrul Sănătății pe Facebook.
Potrivit ministrului, siguranţa pacientului nu se naşte din hârtii, ci din echipe care se cunosc, se susţin şi lucrează coerent, chiar şi sub presiune, iar programul este gândit să rămână în sistem şi să întărească munca în echipă din ATI.

