Programul Campionatului European de Fotbal 2020

Campionatul European de Fotbal 2020 se desfășoară în această vară, în perioada 11 iunie- 11 iulie 2021, după ce a fost amânat în 2020 din cauza pandemiei de coronavirus. În România, pe Arena Națională din București, se vor juca 4 meciuri din competiția EURO 2020.

Cele 11 oraşe gazdă ale sunt Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania).

Grupele de la Campionatul European de Fotbal 2020

Grupa A  (Roma/ Baku): Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția

Grupa B  (Copenhaga/ St Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C  (Amsterdam / București): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D  (Londra/ Glasgow): Anglia, Croația, Scoția, Cehia

Grupa E  (Sevilla/ St Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F  (München/ Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franța, Germania

Startul competiției s-a dat pe 11 iunie, cu meciul din grupa A dintre Turcia și Italia, care s-a jucat la Roma.

Iată cum arată programul complet:

Grupa A:Italia, Elveția, Turcia, Țara Galilor

  • Turcia vs Italia (11 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Țara Galilor vs Elveția (12 iunie, ora 16:00, Baku)
  • Turcia vs Țara Galilor (16 iunie, ora 19:00, Baku)
  • Italia vs Elveția (16 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Italia vs Țara Galilor (20 iunie, ora 19:00, Roma)
  • Elveția vs Turcia (20 iunie, ora 19:00, Baku)

GRUPA B: Belgia, Danemarca, Finlanda, Rusia

  • Danemarca vs Finlanda (12 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Belgia vs Rusia (12 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Finlanda vs Rusia (16 iunie, ora 16:00, St. Petersburg)
  • Danemarca vs Belgia (17 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Finlanda vs Belgia (21 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Rusia vs Danemarca (21 iunie, ora 22:00, Copenhaga)

GRUPA C: Austria, Olanda, Macedonia de Nord, Ucraina

  • Austria vs Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00, București)
  • Olanda vs Ucraina (13 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00, București)
  • Olanda vs Austria (17 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Austria (21 iunie, ora 19:00, București)
  • Macedonia de Nord vs Olanda (21 iunie, ora 19:00, Amsterdam)

GRUPA D: Croația, Cehia, Anglia, Scoția

  • Anglia vs Croația (13 iunie, ora 16:00, Londra)
  • Scoția vs Cehia (14 iunie, ora 16:00, Glasgow)
  • Croația vs Cehia (18 iunie, ora 19:00, Glasgow)
  • Anglia vs Scoția (18 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Cehia vs Anglia (22 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Croația vs Scoția (22 iunie, ora 22:00, Glasgow)

GRUPA E: Spania, Polonia, Suedia, Slovacia

  • Polonia vs Slovacia (14 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Spania vs Suedia (14 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Slovacia (18 iunie, ora 16:00, Dublin)
  • Spania vs Polonia (19 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Polonia (23 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Slovacia vs Spania (23 iunie, ora 19:00, Sevilla)

GRUPA FFranța, Germania, Ungaria, Portugalia

  • Ungaria vs Portugalia (15 iunie, ora 19:00, Budapesta)
  • Franța vs Germania (15 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Ungaria vs Franța (19 iunie, ora 16:00, Budapesta)
  • Portugalia vs Germania (19 iunie, ora 19:00, Munchen)
  • Germania vs Ungaria (23 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Portugalia vs Franța (23 iunie, ora 22:00, Budapesta)

Program Optimi de finală

  • Meci 1: locul 2 grupa A vs locul 2 grupa B (26 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
  • Meci 2: locul 1 grupa A vs locul 2 grupa C (26 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Meci 3: locul 1 grupa C vs locul 3 grupa D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Budapesta)
  • Meci 4: locul 1 grupa B vs locul 3 grupa A/D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Meci 5: locul 2 grupa D vs locul 2 grupa E (28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Meci 6: locul 1 grupa F vs locul 3 grupa A/B/C (28 iunie, ora 22:00, București)
  • Meci 7: locul 1 grupa D vs locul 2 grupa F (29 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Meci 8: locul 1 grupa E vs locul 3 grupa A/B/C/D (29 iunie, ora 22:00, Glasgow)

Program   Sferturi de finală

  • Sfert 1: câștigătoare meciul 6 „optimi” vs câștigătoare meciul 5 „optimi” (2 iulie, ora 19:00, St. Petersburg)
  • Sfert 2: câștigătoare meciul 4 „optimi” vs câștigătoare meciul 2 „optimi” (2 iulie, ora 22:00, Munchen) Sfert 3: câștigătoare meciul 3 „optimi” vs câștigătoare meciul 1 „optimi” (3 iulie, ora 19:00, Baku)
  • Sfert 4: câștigătoare meciul 8 „optimi” vs câștigătoare meciul 7 „optimi” (3 iulie, ora 22:00, Roma)

Program Semifinale

  • Semifinală 1: câștigătoare „sfert” 2 vs câștigătoare „sfert 1” (6 iulie, ora 22:00, Londra)
  • Semifinală 2: câștigătoare „sfert” 4 vs câștigătoare „sfert 3” (7 iulie, ora 22:00, Londra)

Finala -11 iulie, ora 22:00, Londra

Meciuri EURO 2020 pe Arena Naţională 

EURO 2020 este o ediţie aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European. România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Euro 2020 pe Arena Naţională din Capitală.

  • Austria- Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00)
  • Ucraina- Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00)
  • Ucraina- Austria (21 iunie, ora 19:00)
  • Bucureştiul va găzdui şi o optime de finală pe care o vor disputa câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00)

Cine are acces la meciurile EURO 2020 de pe Arena Națională

Patru categorii de persoane vor avea acces pe Arena Națională din București, la meciurile din Campionatul European de Fotbal 2020. Federația Română de Fotbal (FRF) a stabilit procedura de acces în tribune și cine sunt persoanele care pot asista la partide, având în vederea legislația națională în vigoare privind desfășurarea evenimentelor sportive pe timp de pandemie.

  • A. Persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare;
  • B. Persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore înaintea începerii meciului;
  • C. Persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 90-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2;
  • D. Persoanele care prezintă rezultatul negativ certificat de o unitate medicală al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore înaintea începerii meciului.

Sursa: wowbiz.ro

Te-ar putea interesa și

Ultimele articole

Campanii

Vremea

București
cer senin
15.5 ° C
16.3 °
13.9 °
91 %
0.5kmh
0 %
Dum
21 °
lun
20 °
mar
22 °
mie
26 °
joi
25 °

Opinii