Comedia urbană „Efectul Pufi”, regizată de Cristian Vasilescu, a avut premiera în cinematografe la începutul lunii februarie și a atras în sălile de cinematograf numeroși iubitori de animale. Filmul o are ca protagonistă pe Irina Margareta Nistor, care schimbă critica de film pe actorie.
„Efectul Pufi” spune povestea lui Matei (George Constantinescu), un tip obișnuit care, după o serie de eșecuri amoroase, decide să adopte o strategie neconvențională: își ia un câine pentru a-și spori șansele în dragoste. Ceea ce începe ca un plan calculat se transformă rapid într-o aventură plină de umor. Matei descoperă că un animal de companie nu vine cu manual de utilizare, iar „Efectul Pufi” îi va schimba viața în moduri pe care nu și le-ar fi imaginat niciodată.
O distribuție de excepție și vedete necuvântătoare
Alături de George Constantinescu, din distribuție fac parte Gabriela Marin, de la Cârcotași (în rolul Alinei); Irina-Margareta Nistor, Nicu Mihoc, Andreea Mateiu, Emanuel Bighe și Livia Taloi.
Adevăratele vedete ale peliculei sunt însă patrupezii Pufi, Leya, Ylva și Lulu, alături de felinele Safir, Mushu și Peaches, care demonstrează că umorul și loialitatea nu au nevoie de cuvinte.
„Efectul Pufi este mai mult decât o comedie; este o scrisoare de dragoste către toți cei care au simțit vreodată că un animal le-a completat familia. Este prima comedie romantică de acest gen produsă în România și ne bucurăm că, împreună cu Pufi, cățelul nostru, aducem un strop de optimism și multă blană în cinematografe”, declară echipa de producție.
Ce spune Irina Margareta Nistor despre apariția în film
În film, Irina Margareta Nistor interpretează rolul naratorului. Acesta i se potrivește mânușă datorită vocii sale inconfundabile, dar și a naturaleții cu care joacă.
„În film sunt la fel de afurisită ca în viața de toate zilele. Din când în când mă bag exact cum traduceam pe vremuri filmele și vocea mea trezește nostalgii. (…) Tandrețea și umorul din filmul acesta m-au tentat să accept provocarea.” a declarat Irina Margareta Nistor într-un interviu acordat Pets & Cats.
Filmul rulează luna aceasta în cinematografele din toată țara și, conform campaniei de comunicare, fiecare bilet achiziționat înseamnă un bol de boabe pentru un câine fără stăpân. Pelicula este distribuită de Zet Utopia. Regia și scenariul îi aparțin lui Cristian Vasilescu. În distribuție se regăsesc: Irina-Margareta Nistor, George Constantinescu , Gabriela Marin, Carolina Roza Vasile, Emanuel Bighe, Claudia Tabacu, Livia Taloi, Nicu Mihoc, Andreea Mateiu, Alexandra Catrina, Luca Fumuru. Producător: Cristina Iordache. Director de Imagine: Petru Ivu. Camera: Munteanu Dumitru-Vlad, Andreea Stanciu, Cristian Tomoială. Sunet: Vlad Orășanu. Asistent regie: Ruxandra-Maria-Margareta Cernat. Asistent producție: Costin Sărățeanu.

