Avertisment pentru benzinării! Bogdan Chirițoiu: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional”

Avertisment pentru benzinării! Bogdan Chirițoiu: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional”

Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, avertizează companiile din sectorul carburanților să nu profite de contextul internațional pentru a majora nejustificat prețurile la pompă. Autoritatea monitorizează evoluția pieței și comportamentul comercial al operatorilor. EI ar putea interveni dacă apar suspiciuni de practici anticoncurențiale.

Majorările prețurilor trebuie să reflecte evoluțiile piețelor internaționale

Declarația vine în contextul tensiunilor geopolitice din Orientul Mijlociu, care pot influența cotațiile internaționale ale petrolului. Potrivit lui Chirițoiu, eventualele majorări ale prețurilor la pompă trebuie să reflecte strict evoluțiile piețelor internaționale și nu decizii comerciale speculative.

„La ora actuală, prețul barilului de petrol este sub 80 de dolari, un nivel comparabil cu cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Desigur, în contextul tensiunilor actuale, este posibil să vedem fluctuații suplimentare pe piețele internaționale.

În această situație, ne așteptăm ca prețurile la pompă să reflecte eventualele creșteri ale cotațiilor internaționale, însă, pe baza experienței anterioare, aceste ajustări sunt de regulă moderate și temporare.

Noi monitorizăm constant evoluțiile din sectorul distribuției de carburanți, inclusiv dinamica prețurilor și comportamentul comercial al operatorilor, pentru a ne asigura că modificările de preț sunt determinate de factori obiectivi. Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat.

Ca de fiecare dată, dacă vom identifica încălcări ale legislației concurenței, vom iniția procedurile necesare pentru sancționarea acestora”, a declarat Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței pentru Mediafax.

Estimări ale prețului 

Ministrul Energiei a transmis, la rândul său, că o creștere mai mare de 3–5 bani pe litru nu este justificată în acest moment și a respins scenariile potrivit cărora benzina sau motorina ar putea ajunge în curând la 10 lei/litru.

Datele din piață arată că, în ultima lună, prețul mediu al benzinei a crescut cu aproximativ 2,6%, iar cel al motorinei cu aproape 2,9%. Astfel, costul unui plin de 50 de litri este cu aproximativ 10–11,5 lei mai mare decât în urmă cu 30 de zile.

Consiliul Concurenței avertizează că, în cazul în care va identifica încălcări ale legislației concurenței sau majorări nejustificate ale prețurilor, va declanșa procedurile necesare și va aplica sancțiuni operatorilor responsabili.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
ploaie moderată
3 ° C
3 °
2.1 °
87 %
3.6kmh
40 %
lun
4 °
mar
12 °
mie
12 °
J
14 °
vin
11 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii