Organizația Mondială a Sănătății (OMS) restructurează echipa de conducere

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) restructurează echipa de conducere

Într-un scurt e-mail la care a avut acces AFP, Tedros Adhanom Ghebreyesus – Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) – a anunțat componența noii „echipe de conducere” de la sediul OMS din Geneva, Elveția, care va fi redusă de la 11 la 6 membri.

Măsura va intra în vigoare din 16 iunie 2025, a precizat el.

Cinci dintre vechii membri ai echipei au rămas, inclusiv britanicul Jeremy Farrar, în prezent cercetător principal, care preia postul de director general adjunct pentru promovarea sănătății și prevenirea și controlul bolilor. El va fi înlocuit de franțuzoaica Sylvie Briand, care lucrează pentru OMS de o lungă perioadă de timp, în special ca directoare a departamentului pentru pregătirea și prevenirea epidemiilor și pandemiilor.

Două figuri cheie în lupta OMS împotriva Covid-19 părăsesc în schimb conducerea: medicul irlandez Michael Ryan, șeful programului de management al urgențelor de sănătate, și canadianul Bruce Aylward, șeful departamentului responsabil pentru asigurarea de sănătate universală.

Pe 22 aprilie, șeful OMS a anunțat statele membre ale organizației că va avea loc o reorganizare majoră și viitoare disponibilizări, pe fondul reducerii finanțării SUA, în contextul în care reducerile bugetare americane au lăsat conturile agenției ONU pe roșu, potrivit tvrinfo.ro.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
22.6 ° C
23.1 °
22.1 °
44 %
5.7kmh
0 %
mar
31 °
mie
29 °
J
31 °
vin
34 °
S
35 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii