Turcii, eliminați de la Campionatul European

Reprezentativa Elveţiei a învins naționala de fotbal a Turciei scor 3-1, duminică, pe Stadionul Olimpic din Baku, în ultima etapă a Grupei A, de la EURO 2020.

În minutul 26, Elveția avea deja 2-0, în urma golurilor spectaculoase marcate de Seferovic și Shqiri.

Turcia a redus din diferență prin Kahveci, în minutul 62. Elveția a refăcut diferența de două goluri prin Shaqiri, în minutul 68, acesat fiind rezultatul final.

Au evoluat echipele

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer (Mbabu ’90), Freuler, Xhaka, Zuber (Benito ’85) – Seferovic (Gavranovic ’75), Shaqiri (Vargas ’75), Embolo (Mehmedi ’86). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Turcia: Cakir – Celik, Demiral, Söyüncü, Müldür – Ayhan (Yokuşlu ’64) – Under (Karaman ’80), Tufan (Yazici ’65), Kahveci (Kokcu ’80), Calhanoglu (Tokoz ’86) – Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş

În celălalt meci al grupei, disputat duminică, Italia a dispus de Țara Galilor, scor 1-0.

Clasamentul final al Grupei A: 1. Italia – 9 puncte, 2. Ţara Galilor – 4 puncte, 3. Elveţia – 4 puncte, 4. Turcia – niciun punct.