Ayatollahul, la prima apariție publică după încetarea ostilităților cu Israel

Ayatollahul, la prima apariție publică după încetarea ostilităților cu Israel

Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, a participat sâmbătă la Teheran la o ceremonie religioasă. Este prima sa apariție publică după conflictul armat cu Israelul care a decimat conducerea militară iraniană și a limitat capacitățile republicii islamice de a fabrica o bombă atomică.

Khamenei a apărut în imagini transmise de televiziunea de stat iraniană salutând credincioșii din moscheea imamului Khomeini, din centrul capitalei Teheran, unde se ținea o importantă ceremonie pentru musulmanii șiiți.

Ultima apariție a ayatollahului Ali Khamenei fusese în data de 26 iunie, în timpul unei alocuțiuni înregistrate cu două zile după armistițiu. Liderul iranian apărea singur în acea înregistrare, având de o parte a sa drapelul Republicii Islamice. Alte alocuțiuni înregistrare fuseseră difuzate în timpul celor 12 zile de război între țara sa și Israel. Precedenta apariție publică a ayatollahului a avut loc pe 11 iunie, când a primit deputați în Parlament.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
13.1 ° C
13.9 °
12.1 °
75 %
1kmh
0 %
mie
15 °
J
11 °
vin
8 °
S
9 °
D
10 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii