23 de milioane de lei pentru reorganizarea și modernizarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca

23 de milioane de lei pentru reorganizarea și modernizarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat astăzi reabilitarea, modernizarea și redimensionarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca. „Reparăm ceea ce trebuia făcut de mult! 23 de milioane de lei pentru reabilitarea, modernizarea și redimensionarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca. Am aprobat astăzi indicatorii tehnico-economici și suma necesară pentru reorganizarea Centrului (…)”, a scris ministrul pe Facebook.

Potrivit acestuia, urmează instalarea unui sistem HVAC care să asigure controlul microbiologic, al temperaturii și al umidității, refacerea și compartimentarea corectă a zonelor ATI, precum și introducerea filtrelor HEPA, pentru a reduce cât mai mult riscul de infecții nosocomiale. De asemenea, Centrul va fi dotat cu aparatură de ultimă generație.

„Vom avea patru paturi de terapie intensivă și cinci paturi de chirurgie plastică, microchirurgie reconstructivă și tratament pentru arși, organizate în patru rezerve. Refacem structura exact așa cum a rezultat din constatările Corpului de Control, după adevăr, nu după aparențe. Reparăm ceea ce trebuia să funcționeze de mult și ne asigurăm că, de acum înainte, fiecare decizie are în centru siguranța pacientului și protejarea personalului medical. Prefer să avem un centru pentru arși cu mai puține paturi, dar dotat ireproșabil, unde pacienții sunt tratați cu demnitate și în condiții de siguranță, iar personalul medical nu este expus la riscuri”, a mai transmis ministrul Sănătății.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
ceață
18.5 ° C
18.9 °
17.1 °
54 %
2.2kmh
0 %
vin
18 °
S
19 °
D
20 °
lun
18 °
mar
14 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii